دانشگاه اصفهان

پست الکترونيکي


 ايجاد و ارسال پيام جديد (New Message)

    براي ايجاد پيام جديد لازم است از گزينه New Message استفاده کنيم که از دو طريق قابل دسترسي است:

1-   راه اول : موس را بر روي گزينه Mail از منوي اصلي نگهداشته و سپس از ليستي که باز مي شود گزينه New Message را طبق شکل زير انتخاب مي نماييم.

        

 

 

2-   راه دوم : از منوي اصلي بر روي گزينه Mail يک بار کليک نموده و در صفحه جديد، گزينه New Message را از بالاي ستون سمت چپ، طبق شکل زير، انتخاب مي کنيم.

 

 

پساز انتخاب گزينه New message پنجره زير با امکانات مختلف، جهت ايجاد و ارسال ايميل نمايش داده مي شود.

 

 

 

1 : (To) در اين محل آدرس شخص گيرنده پيام را تايپ مي کنيم.

2 : (Cc) با کليک بر روي Add Cc کادري ظاهر مي شود که در آن آدرس گيرنده دوم و سوم و .... را تايپ مي کنيم که هر آدرس با يک کاراکتر کاما ","  از بقيه جدا مي شود. آدرس هايي که در قسمت Cc نوشته مي شوند قابل رويت براي همه دريافت کنندگان پيام مي باشد.

3 : (Bcc) با کليک بر روي Add Bcc  کادري ظاهر مي شود که در آن آدرس گيرنده دوم و سوم و ... را تايپ مي کنيم.تفاوتBcc و ‌Cc در اين است که آدرس هاي تايپ شده در قسمت Bcc براي دريافت کنندگان قابل مشاهده نيست .

4 : (Add Attachment)  با استفاده از اين گزينه مي توانيم فايلي با حداکثر 15 مگابايت (15MB)  به پيام خود الصاق کنيم.

5 : (Html Composition) در صورتي که اين گزينه فعال باشد و علامت چک مارک در آن زده شده باشد (که البته بطور پيش فرض همين گونه است) درنتيجه مي توان از امکاناتي نظير راست چين، چپ چين، وسط چين و يا ضخيم ، مورب و زير خط دار کردن حروف و همچنين تغيير سايز و رنگ فونت و پس زمينه و .... استفاده نمود. بايد توجه داشت که هنگام تايپ فارسي علامتي که در شکل زير به رنگ آبي است را نيز انتخاب کنيم .

              

6 : (Save as Draft) اگرچه سرور بطور اتوماتيک پيام فعلي شما که در حال تايپ مي باشد را در فاصله زمان هاي مشخصي بطور خود کار ذخيره مي نمايد، با اين وجود از طريق اين گزينه مي توان در هر لحظه که مايل باشيم پيام را تا همان مرحله اي که آماده شده است در پوشه Draft ذخيره نماييم و در فرصتي ديگر آن را کامل کنيم.

 7: ( Send)  سر انجام پس از آنکه موارد گفته شده در بالا را تکميل نموديم با انتخاب کليد Send ايميل خود را ارسال مي نماييم .


 

 

    

لازم به ذکر است با کليک کردن بر روي Cc ، To و Bcc ، دفترچه آدرسها يا Address Book  ظاهر مي گردد که اگر قبلا آدرس ها را در آن ذخيره کرده باشيم اينجا قابل انتخاب مي باشد.

بايد توجه داشت در صورتي که بخواهيد هنگام مشاهده پيام توسط گيرنده،پيغامي نيز به عنوان رسيد،براي شما ارسال گردد کافيست با توجه به شکل زير به قسمت Other Options مراجعه و گزينه Read Receipt را فعال نماييد .در اينصورت هنگام باز شدن نامه توسط گيرنده، لينکي در اختيار او قرار مي گيرد که با کليک نمودن بر روي آن، ايميلي ( به عنوان رسيد نامه ) به فرستنده  ارسال مي گردد.